سئوالات متداول

رمز ارز چیست ؟

ارزهای دیجیتال به گونه ای از ارزها اطلاق میشود که بر پایه تکنولوژی بلاک چین و به صورت رمز نگاری شده در معادلات مالی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند . با توجه به امکان نقل و انتقال بی‌ واسطه این نوع از ارزهای تازه وارد بدون دخالت واسطه ها و خارج از رویه انتقال معمول بین بانکی‌  و همچنین تکنولوژی ایمن بکار رفته به منظور هرگونه جابجابی ، ارزهای دیجیتال به سرعت با استقبال جهانیان مواجه شده و نظر همگان را به خود جلب کرد. ، خاصیت غیر تورمی ، غیر متمرکز بودن آنها ، عدم امکان ضبط و یا دسترسی دولت ها به این گونه دارایی افراد و عدم تعلق آن به سازمان و یا دولت خاص باعث شد  تا جایگاه این گونه ارزها ارتقا یابد . در حال حاضر در دنیا بیش از ۵۰۰۰ هزار گونه رمز ارز متفاوت در حال تبادل و جابجایی بین کاربران است.


بیت کوین چیست ؟

بیت کوین اولین نوع ارز دیجیتال دنیاست که در ساله ۲۰۰۸ از آن رونمایی شد . این ارز مشابه با سایر انواع آن ، مبتنی‌ بر تکنولوژی بلاک چین بوده و علی رغم بسیاری از سایر ارزها  غیر از استفاده در پرداختها کاربرد دیگری ندارد. به عنوان اولین ارز دیجیتال در واقع اولین استفاده تجاری از بلاک چین در حوزه مالی به شمار می آید .

ارزش بیت کوین با قیمتی‌ کمتر از یک سنت دلار آمریکا ، امروز به چند هزار دلار رسیده است. جالب است بدانید بالاترین قیمت ثبت شده برای بیت کوین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ به مبلغ ۲۰،۰۰۰ دلار امریکا به ثبت رسید. این رشد قیمت خیره کننده نظر بسیاری را به آن جلب کرد و پس از آن بیت کوین جایگاه خود را در صدر لیست محبوبیت بین کاربران این گونه ارزها تثبیت کرد.   این ارز نام خود را از تکنولوژی بلاک چین  بیت کوین گرفته است .


آلت کوین چیست ؟

بعد از موفقیت بیت کوین و میزان استقبال عمومی از آن ، ارزهای دیحیتال متعددی بر پایه تکنولوژی بلاک چین طراحی و وارد بازار شد . در مجموع به سایر ارزهایی که بعد از بیت کوین به بازار وارد شده است اصطلاح آلت کوین اطلاق می شود. 


بلاک چین چیست ؟

به زبان ساده بلاک چین بستری نرم افزاری مبتنی‌ بر تکنولوژی شبکه است که در آن  اطلاعات به صورت غیر متمرکز ذخیره سازی میشود. لذا امکان تغییر و یا دستکاری در اطلاعات ذخیره سازی شده و یا اقدام برای هک و یا پاک شدن اطلاعات را به میزان قابل توجهی‌ کاهش داده و عملا به صفر می‌رساند. امروزه در دنیا شرکت‌های زیادی مشغول به طراحی و یا توسعه فالیت‌های خود مبتنی‌ بر این تکنولوژی میباشند. کاربرد تکنولوژی اخیر محدود به استفاده و به کار گیری رمز ارزها نبوده و پروژهای متنوعی در سایر حوزه های صنعت بر پایه آن طرح ریزی میشوند


ارزهای دیجیتال از کجا می آیند ؟

ارزهای دیجیتال در دو نوع کلی‌ " قابل استخراج" و "غیر قابل استخراج" در بازار قابل تقسیم بندی میباشند. اصطلاح استخراج در واقع به شرکت درحل کردن معادلات پیچیده و کد گذاری در یک شبکه بلاک چین اطلاق می شود. برای این منظور لازم است تا افراد ضمن تهیه سخت افزار های پیشرفته جهت پردازش اطلاعات و اتصال آن به شبکه موجود ، در پروسه طراحی شده برای حل معادلات شرکت کرده و در ازای آن مبلغی از ارز مورد نظر را به عنوان پاداش دریافت کنند.  همه ارزهایی که امروز در بازار وجود دارند از قابلت استخراج برخوردار نبوده و تنها لیستی از این ارزها توسط کاربران قابل استخراج میباشند. در ارتباط با سایر ارز های دیجیتال غیر قابل استخراج ، پدید آورندگان هر ارز با توجه به نیاز بازار و بنا به صلاحدید خود ، نسبت به میزان در دسترس قراردادن آن برای مقاطع مختلف تصمیم گیری کرده و یا آن را به طور  نامحدود  به بازار معرفی‌ می کنند.


 پشتوانه رمز ارزها چیست؟ 

به باور غلط ، امروزه در هر کشور طلای موجود در بانک مرکزی پشتوانه پول کاغذی آن کشور می‌باشد.  این باور کلی که تا ۳۰ سال قبل به نوعی حقیقی‌ بود ، امروز کاملا بی‌ معناست. در همه کشورهای جهان و در ارتباط با هرگونه ارز‌های متداول در دنیا ، پول های چاپ شده ای که در هر کشور استفاده میشوند ، الزاما پشتوانه ای از جنس طلا ندارند . نرخ تورم و سایر پارامترهای اقتصادی در دنیا ، با نظام عرضه و تقاضا توسط هر کشور مدیریت میشود. به عبارت دیگر  اقتصاد دانان با توجه به نرخ رشد تورم و به جهت کنترل رکود در هر کشور ، متناسبا از طریق بانکی و با نظر کارشناسی نسبت به انتشار پولهای کاغذی  جدید تصمیم گیری می کنند. باور اینکه امروز پشتوانه ارزهای کاغذی طلا بوده و ارزهای دیجیتال به دلیل نداشتن این پشتوانه  بی اعتبار هسنتد  ، صرفا مبتنی بر باور قدیمی افراد در ارتباط با ماهیت پول بوده و کاملا نادرست است.  میزان اعتبار ارزهای دیجیتال از هر نوعی که باشند ، مشابه با سایر ارزهای متداول  بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین میشود. این مزیت امکان به وجود آمدن تورم کاذب و یا هر گونه دخالت سازمانها و یا کشورها را در ارتباط با انواع این ارزها از بین برده و در واقع از مزیت این گونه به شمار می آید.


اعتبار رمرزارز ها از کجاست؟ 

میزان استفاده و در واقع میزان استفبال افراد به نگهداری و یا به کار گیری از یک نوع ارز ، اعتبار هر ارز و یا واحد مبادلاتی را مشخص می‌کند. ارزهای دیجیتال هم همچون سایر ارزهای کاغذی اعتبار خود را از میزان تقاضا برای آن به دست می آورند. 


این ارزها تا چه زمانی‌ ارزش دارند ؟

با توجه به همه گیری استفاده و مبادلات جهانی‌ بر پایه این ارزها در کنار سهولت در استفاده از آنها،  اقبال عمومی‌ و تقاضا برای آنها را در مسیر رشد قرار داده است . به علاوه سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ دنیا بر روی ایجاد ارز رمزهای جدید و یا استفاده از آنها در انجام معاملات خود ، احتمال بی‌ اعتبار شدن این گونه از نوع جدید جابجایی ارزش را در معاملات از ذهن دور می‌کند. به علاوه با توجه به کاربردهای گوناگونی که این ارزها پیدا کرده ا‌ند به نظر می‌رسد نه  تنها اعتبار آنان با گذشت زمان کم نخواهد شد ، ضریب نفوذ آنها و همه گیر شدن استفاده از آنان در آینده حتمی است .


 ارزش کدام نوع از این ارزها بیشتر است ؟

به جز تعداد محدودی از ارزها که صرفا اعتبار خود را تنها به واسطه جایجایی ارزش در معاملات به دست آورده ا‌ند ، سایر گونه‌های جدید تر توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و با هدف جذب سرمایه افراد به بازار معرفی‌ شده ا‌ند . سرمایه گردآوری شده عمدتا در جهت شروع و یا تکمیل یک پروژه استفاده میشود. از این رو انواع مختلف ارزهای موجود اعتبار خود را از اعتبار شرکتهای پدیدآورنده و نیز پروژهای مربوط به آنها می گیرند .در این مورد عمدتا شرکتها ضمن اعلام جزئیات پروژه مورد نظر ، نسبت به تشریح کامل مراحل آن و حتی معرفی تیم اجرایی درگیر در پروژه اطلاعات لازم را در اختیار عموم قرار داده و این کاربران هستند که ارزش ارز مورد نظر را در بازار تعیین میکنند.  پروژهای متفاوت در صنعت و لیست متنوعی از پژوهش های علمی‌ از همین طریق برای تکمیل و یا ادامه  با معرفی رمز ارزی جدید افراد را تشویق به سرمایه گذاری در پروژه خود می نمایند. بدیهی است در صورت پیشرفت پروژه و یا موفقیت آن ارزش ارز‌های ارائه شده افزایش یافته  و به نوعی سهام داران مالی در آن سود کسب خواهند کرد . 


آیا ارزش همه ارزهای ارائه شده و موجود در بازار رو به رشد است؟

به غیر از چند ارز عمدتا شناخته شده در بازارکه مقبولیت عمومی پشتوانه افزایش اعتبار آن ها به شمار می آید.، در ارتباط با سایر انواع ارزهای دیحیتال ماهیت پروژه ، مدیران آن و سازمان ‌های درگیر در آن در اعتبار آن ها تاثیرگزار است.

پس لازم است تا قبل از اقدام به سرمایه گذاری در پروژهای معرفی‌ شده و سرمایه گذاری در ارزهای جدید نسبت به شناسایی کامل عوامل آن از طریق اخبار مرتبط با آنها اقدام کنید. طی دهه اخیر ارزهای متعددی به بازار معرفی شدند که با توجه به عدم موفقیت پروژهای تعریف شده برای آنها، با افت ارزش و یا بعضا به صفر رسیدن ارزش مواجه شدند. 


چه عواملی بر قیمت ارزهای دیحیتال تاثیر گذر است ؟

رمز ارزها نیز چون سایر ارزهای موجود تابع شرایط اقتصادی دنیا می‌باشد. عوامل بسیاری در کنار نظام قیمت گذاری عرضه و تقاضا در تغییر قیمت ، جهش و یا کاهش آن تاثیر گذر به شمار می آید. شرایط سیاسی ، تصمیمات دولت مردان و شرکتها ، میزان سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ و نیز نرخ مقبولیت جهانی‌ در مقاطع مختلف تغییر قیمت آن ها را تعیین می‌کند. 


آیا می‌توان ارزها را به هم تبدیل کرد ؟

در حالت کلی‌ در صورتی که شما مالک نوع خاصی‌ از ارز هستید برای تبدیل آن به نوع دیگر ، بایستی نسبت به فروش آن اقدام و با پول خود  نسبت به خرید نوع مورد نظرتان اقدام کنید . امروزه برای تسهیل در امر خرید و فروش در سطح جهانی‌ ، معاملاتی در صرافی های فعال در ارزهای دیجیتال بر اساس جفت ارزها صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر در صورتی که در یک صرافی امکان معامله پایاپای ارزها با هم وجود داشته باشد ، شما بدون نیاز به فروش و اقدام دوباره برای تبدیل نقدینگی خود به ارز دیگر میتوانید نسبت به مبادله ارز در اختیار خود به با سایر ارزها بر اساس نرح برابری آن با ارز دیگر مبادله کنید. 

این تبدیل بدون محدودیت و مکررا بنا به نیاز شما قابل انجام است . تنها کافی است که صرافی ( یا به عبارت بهتر زیرساخت لازم برای این مبادله ) را پیدا کرده و درخواست خود را در آن بستر انجام دهید. امروز صرافی های بزرگ و شناخته شده ای در دنیا وجود دارند که به صورت آنلاین نیازهای متداول برای تبادل پایاپای ارزها را پشتیبانی‌ میکنند. 


برای خرید ارزهای دیجیتال از کجا باید اقدام کرد ؟

با توجه به ماهیت ارزهای دیجیتال ، کلیه‌ خرید و فروش‌های مربوط به آن به صورت انلاین و از طریق صرافی های دیجیتال که به صورت درگاه های اینترنتی‌ هستند صورت می‌گیرد. برای استفاده از خدمات این صرافی ها لازم است تا نسبت به ایجاد یک حساب کربری اقدام نموده و با وارد کرده مبلغ درخواستی از سرمایه نقدی خود نسبت به تبدیل آن (خرید) به ارز مورد نظر اقدام کنید . 


آیا خرید از صرافی های ارزهای دیجیتال از داخل ایران امکان پذیر است ؟

در حالت کلی‌ ایجاد حساب کاربری برای همه افراد و از همه جای دنیا امکان پذیر است . البته لازم است بدانید که اغلب صرافی هاب معتبر در دنیا به جهت جلوگیری از اعمال تحریم های بین المللی،  از فعالیت اتباع برخی‌ کشور‌ها به طور کامل جلوگیری کرده و یا با اعمل محدودیت هایی مشکلاتی‌ را برای کاربران آن کشورها به وجود می آورند . 

مشکل اصلی‌ کار با این صرافی ها از داخل کشور انتقال پول به حساب های این صرافی هاست که با توجه به تحریم ایران و عدم امکان استفاده از کانالهای بانکی‌ معتبر در سطح بین المللی امکان پذیر نمیباشد. با این توضیح همچنان امکان خرید و فروش در آن ها با محدودیت هایی امکان پذیر بوده ولی با توجه به امکان پایش اطلاعات کاربری و یا وضع قوانین جدید توسط آن ها به هیچ عنوان به کاربران ایرانی توصیه نمی گردد..