تفاوت کوین و توکن

۱۳ تیر ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵:۴۰

در دنیای نوین صنعت ارز دیجیتالی، پیدایش اصطلاحاتی جدید و مشابه موجب شده است تا بسیاری از افراد در مفهوم و معنای آن ها دچار اشتباه شوند، در این صنعت، کوین به معنای واحد شمارش و یا نگهدارنده ارزش می باشد، بیت کوین نوعی از کوین ها است که تمامی خصوصیات یک کوین را دارد و اولین کوین ایجاد شده در دنیای دیجیتال است، پس می توان گفت که انتخاب نام ارز دیجیتال کریپتوکارنسی برای آن قابل توجیه می باشد، اما بعد از اینکه بیت کوین در این مسیر توانست موفقیت کسب کند، همه کوین ها و توکن هایی که بعد ها به وجود آمدند و وارد این فضا شدند، نیز کریپتوکارنسی نامیده شدند، در صورتی که بسیاری از آن ها این خصوصیات را نداشتند، ما می خواهیم بدانیم تفاوت کوین و توکن چیست.

کوین چیست و از آن در چه مواردی استفاده می کنند؟

توکن چیست و انواع آن کدام است؟

توکن ها چگونه تولید می شوند و چه اهدافی دارند؟

طریقه کار کردن توکن ها به چه صورت است؟

معنای توکن در ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

آیا مزیت توکن سازی را می دانید؟

تفاوت کوین و توکن در چیست؟

 


کوین چیست و از آن در چه مواردی استفاده می کنند؟

کوین یک ارز دیجیتالی است که از طریق روش های رمزگذاری شده تولید شده و ارزش و بهای آن در طی گذشت زمان قابل ذخیره است، در حقیقت کوین نوعی واحد پولی دیجیتالی محسوب می شود که معروف ترین آن ها بیت کوین است، بیت کوین بر اساس شبکه بلاک چین عمل می کند، ( بلاک چین تکنولوژی است که در آن تمامی تراکنش ها قابل مشاهده است) تراکنش ها در بلاک چین به هم متصل شده هستند و تمامی تراکنش های انجام شده توسط کاربران، به صورت گروهی ذخیره می شوند و برای همگی آنها به اشتراک گذاشته خواهند شد، مزیت سازمان بلاک چین وضوح آن است و میزان کلاهبرداری در آن بسیار اندک است، بعضی از کوین ها مانند لایت کوین، بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین عمل می کنند، و برخی دیگر نیز از شبکه بلاک چین آن استفاده می کنند، مانند: ریپل و مونرو.

پیشتر نیز گفتیم که کوین ها در ابتدا با یک کوین به نام بیت کوین ابداع شدند، سپس به نام اختراعی در کنار یک اختراع دیگر، در کنار همدیگر دنیای ارزها را تشکیل دادند و همانطور که می دانید معروف ترین نوع کوین ها بیت کوین می باشد که به عنوان اولین و مهم ترین پول دیجیتالی شناخته شده است و سایر کوین ها اگر چه به عنوان نوعی ارز محسوب می شوند، ولیکن می بایست در معرض ارزیابی و بررسی قرار گیرند. در دنیای دیجیتال مطابق با ارز بیت کوین قیمت کوین های دیگر تعیین می شود و به عبارتی دیگر به نوعی بر روی مسیر سایر کوین ها تاثیر گذار است.

البته شایان ذکر است که ارزش عملکردی کوین ها با ارزش پول یکسان است و هرگز بیشتر از آن نخواهد بود، تمامی کوین ها دارای مزیت های یکسانی هستند که عبارتند از:

 • قابلیت تعویض را دارند.

 • قابلیت تقسیم شدن را دارند.

 • قابل پذیرش هستند.

 • قابل انتقال هستند.

 • قابل ماندگاری هستند.

 • عرضه محدودی را دارند


ویژگی های اصلی کوین:

 • به شبکه بلاک چین عمومی متصل است، این امکان در اختیار افرادی قرار داده می شود که به عضویت شبکه در آمده و در آن شرکت داشته باشند.

 • توانایی عملیات ارسال- دریافت و استخراج را خواهد داشت.

 • کوین های رمزنگاری شده واحد پول دیجیتال، به این معنا می باشد که فقط در رایانه ها موجود می باشند.

 • کوین های رمزنگاری شده مانند سکه و یا اسکناس های دنیای واقعی با تصویر سر یک ملکه نیستند.

 • دارای خصلت همتا به همتا هستند، کوین های رمزنگاری شده از طریق آنلاین بین افراد انتقال پیدا می کنند.

 • کوین ها جهانی هستند، یک کوین رمز نگاری شده در بین تمام کشورهای دنیا به صورت آزادانه رد و بدل می شود و منطقه جغرافیایی و مرز بر روی آن ها هیچگونه تاثیری ندارد.

 • کوین های رمزگذاری شده هستند، در دنیای صنعت دیجیتال هیچ قانونی که چه کسی از کوین ها استفاده می کند، و برای چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد، وجود ندارد.

 • غیر متمرکز هستند: در دنیای کوین ها هیچ بانکی وجود نداشته و هر شخصی خودش مسئول کوین خودش است و این ارز در بانک نگهداری نخواهد شد. کوین های رمزنگاری شده توسط هیچ سروری به نام سرور مرکزی کنترل و مدیریت نمی شوند، لذا بر همین اساس می گوییم غیر متمرکز می باشند.

 • کوین ها نیازی به جلب اعتماد ندارند: روش تولید کوین های رمزنگاری شده به این معنی است که برای اجرا نمودن آن ها احتیاجی نیست که به شخصی در سیستم اعتماد شود.


کوین ها چگونه کار می کنند؟

همانگونه که گفتیم کوین ها با نام یک اختراع جانبی در زمان کار کردن بر روی پروژه ارز دیجیتالی ایجاد شدند. این پروژه در پی پیدا کردن روشی بود که از طریق آن در بسترهای دیجیتال بتوان تبادل و تراکنش های مالی انجام داد. از کوین ها تنها در فضاهای غیر متمرکز می توان استفاده کرد.

از مزیت های سیستم های شبکه های غیر متمرکز میتوان به این مورد اشاره کرد که تمامی تراکنش های مربوط به کوین ها در شبکه های بلاک چین ارسال و دریافت می شوند، در واقع به مانند یک دفتر کل حسابداری بسیار بزرگ عمل می کند. در شبکه های بلاک چین تمامی تراکنش هایی که از جانب کاربران رد و بدل می شوند، در شبکه ثبت خواهند شد و تمامی کاربران از آن اطلاع دارند، هر گونه تراکنش در باره کوین ها که قرار است، در سیستم درج گردد، می بایست از سوی تمامی کاربران مورد تایید قرار گیرد که به این عمل در مورد کوین در شبکه های بلاک چین گره می گویند.


کوین ها به چه صورت تولید می شوند؟

تمامی انواع کوین ها به وسیله استخراج کردن توسط کارشناسانی با استفاده از کامپیوترهای مجهزی در این زمینه ایجاد می شوند، در مسیری که کوین ها ایجاد می شوند، هش ها نیز وجود دارند، هش فرایندی است که قطعه اطلاعاتی از شبکه بلاک چین را در کنار قطعه قبلی قرار می دهد، تولید کنندگان کوین ها با ایجاد هر بلوک و نیز اضافه کردن آن به شبکه بلاک چین، کار خود در این مسیر ادامه می دهند، برای تولید کوین ها به کامپیوترهای بسیار پیچیده نیاز می باشد.


کوین ها در چه مواردی، مورد استفاده قرار می گیرند؟

به طور معمول کوین های دیجیتالی مانند یک پول واقعی قابل استفاده می باشند، به عنوان مثال ارزهای دیجیتالی بیت کوین – لایت کوین و مونرو نمونه ای از کوین ها می باشند، هدف کوین ها چیزی بیشتر از عملکرد یک پول دیجیتالی نخواهد بود، چند مورد از موارد استفاده کوین ها به قرار ذیل است:

 • برای انتقال پول شما می توانید از طریق کوین ها، معادل ارزش پول را دریافت کرده و آن را انتقال دهید.

 • به عنوان نگهدارنده ارزش می توان آن ها را مانند پول های رایج پس انداز کرد و بعدها با آن ها کالا و یا هر نوع ارز دیگری را معامله و مبادله کرد.

 • یک نوع واحد به شمار می آید: یعنی می توانید هر نوع کالا و یا خدماتی را بر مبنای آن ها ارزش گذاری کنی.

به عنوان مثال می توانید از ارز بیت کوین برای خرید انواع کالا و خدمات در هر مکانی از فضای اینترنت و بسیاری مکان های دنیای واقعی استفاده کنید، کاربران می توانند این ارز دیجیتالی را در مدت زمان های طولانی مانند پول واقعی پس انداز کنند و سپس در هر زمان که تمایل داشتند آن را با هر کالای دیگری که ارزش بالایی نیز دارد، معامله و یا به عبارتی دیگر معاوضه کنند. بیت کوین فقط به صورت پولی قابل استفاده است، وگرنه هیچ کاربرد دیگری ندارد، ولی کوین های دیجیتالی دیگر نیز وجود دارند که دارای مزایای بیشتری هستند، مانند:

 • ارز دیجیتالی اتریوم بر روی شبکه های اتریوم قابل استفاده می باشد، در واقع از آن به عنوان سوخت برای تراکنش های داخل شبکه استفاده می شود، این شبکه ها دارای قابلیت ایجاد توکن می باشند، ولی برای ارسال توکن ها، می بایست از ارز دیجیتالی اتریوم استفاده کرد که موجب تامین هزینه های ماینینگ خواهد شد (ماینینگ سیستم هایی می باشند که در داخل این شبکه وظیفه تایید تراکنش ها را بر عهده دارند)

 • با در اختیار داشتن ارز دیجیتالی دش (DASH) می توان در مورد تصمیمات مهم شبکه دش رای صادر کرد.

اگر برای به روز رسانی شبکه دش نظریه ای اعلام شود، افرادی که به میزان مشخص شده ارز دش در اختیار دارند، می توانند در این باره نظر مثبت و یا منفی خود را اعلام کنند. در اختیار داشتن این حق رای به افرادی که دارنده آن هستند، این اختیار را می دهد که درباره چگونگی تحقق این پروژه نظر خود را اعلام کنند.


نمونه های کوین:

تمامی دارایی های دیجیتالی که بالاترین اعتبار و ارزش بازار را در دست دارند، به نام کوین معرفی می شوند، ولیکن تمامی کوین ها دارای ارزش های بالا در بازار دیجیتالی نیستند، با مراجعه به سایت Coinmarketcap می توانید فهرست حدود 900 کوین را مشاهده کنید و حتی آن ها را از نظر ارزش مورد بررسی قرار دهید.


توکن چیست و انواع آن کدام است؟

به دارایی دیجیتال توکن می گویند که از آن می توان به عنوان یک شیوه از پرداخت در یک پروژه مشخص شده مانند کوین استفاده نمود، ولیکن توکن بر خلاف کوین حق مشارکت را به دارنده نخواهد داد، ولی کوین به دارنده اجازه می دهد که در شبکه مشارکت داشته باشد.

توکن ها اصولا بر روی فریم های یک شبکه بلاک چین به وجود می آیند، برخی شرکت ها ممکن است، سهم خود از طریق توکن را نشان دهند و از آن برای عملکردهای یک اپلیکیشن استفاده کنند و یا اینکه از آن به عنوان دارایی های ذخیره شده دیجیتال خود استفاده کنند. برای مثال یک بلیط کنسرت را در نظر بگیرید، می توان گفت که بلیط یک کنسرت نوعی توکن محسوب می شود که کاربر از آن در یک زمان و یک مکان مشخص شده استفاده می کند، شما نمی توانید برای پرداخت صورت حساب یک رستوران از بلیط کنسرت استفاده کنید، بلیط کنسرت فقط در سالن کنسرت خواننده مورد نظر و در زمان و مکان خاص ارزش دارد، توکن های دیجیتالی نیز دقیقا شبیه به همین مثال هستند و از آن ها فقط می توان در پروژه های خاصی استفاده کرد، تولید یک توکن بسیار راحت تر از کوین می باشد، زیرا ایجاد توکن نیازی به کد جدیدی ندارد و کاربر تنها کافی است، از یک الگوی مشخص شده مطابق با استاندارد تعیین شده پلتفرم هایی مانند اتریوم، استفاده کند که بر مبنای بلاک چین می باشد و به همه افراد این اجازه را می دهد که بعد از پشت سر گذاشتن چند مرحله، توکن را تولید کنند، اولین پلتفرمی که فرایند تولید توکن را آسان کرده بود، اتریوم بود.


انواع توکن کدامند؟

توکن ها انواع گوناگونی دارند که در دسته های مختلفی قرار گرفته اند که به قرار ذیل می باشند:

 • توکن های امنیتی

توکنهای امنیتی نشان دهنده میزان دارایی مانند جریان های درآمدی- حق دریافت سهام و ... از لحاظ کاربردی می باشند، به بیان ساده تر این توکن ها مانند سهام – اوراق قرضه و یا مشتقات هستند.

 • توکن های کاربردی

توکن های کاربردی نحوه دستیابی به کالاها و خدمات یک پروژه را ایجاد می کنند و از سوی دیگر می توان آن ها را برای برنامه های تخفیفاتی و یا دسترسی های به خصوصی به کالاهای مورد نظر مورد استفاده قرار داد.

 • توکن های پرداختی

توکن های پرداختی هیچگونه ارتباطی با گسترش و توسعه پروژه های دیگر ندارند. به طور کلی هدف اصلی از کریپتوکارنسی ها، پس انداز ارزشی می باشد، ( مثل پول نقد و طلا) که به وسیله آن بتوان هر گونه خرید و فروش و هر نوع تراکنشی در این زمینه را نجام داد. در حقیقت هدف اصلی این ارزها، کارکردی مانند دلار و یورو است، بدون این که حمایت دولت و دخالت هر نهاد دیگری در میان باشد.


توکن ها چگونه تولید می شوند و چه اهدافی دارند؟

ایجاد توکن ها توسط برنامه نویسان حرفه ای ایجاد می شود، برای تولید توکن از کوین های بومی شبکه های بلاک چین استفاده می کنند.

به عنوان مثال اگر قرار باشد که توکن بر روی شبکه های بلاک چین اتریوم ایجاد شود، می بایست توسعه دهنده این امر مقداری کوین اتر به تولید کنندگان شبکه برای تایید نمودن تراکنش های توکن پرداخت کند.

البته در نظر داشته باشید که پرداخت این کارمزد برای کلیه تراکنش های توکن است، نه فقط برای تولید آن که می بایست در یک بلاک چین پرداخت گردد، لذا هرگونه برنامه ای که بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد گردد، می بایست از کوین اتر برای ارسال توکن ها ما بین کاربران و همچنین بین برنامه و کاربر استفاده نماید.

لذا بر این اساس لازم است، برای تولید تراکنش ها و همچنین برقراری امنیت در شبکه بلاک چین، کارمزد پرداخت گردد.


هدف توکن ها:

معمولا از توکن ها برای استفاده در برنامه های غیرمتمرکز و یا Dapps استفاده می کنند، بعد از این که گسترش دهندگان این امر توکن خود را تولید کردند، سپس می توانند تصمیم گیری کنند که چه تعداد توکن می خواهند تولید کنند و یا این که توکن را کجا قصد دارند، انتقال دهند، در این زمان توسعه دهندگان، می بایست کوین های رمزنگاری بومی بلاک چین بیشتری را پرداخت نمایند.

بعد از مرحله تولید، توکن ها برای فعال نمودن خصوصیات برنامه کاربردی طراحی شده مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال موزیک کوین نوعی توکن است که به کاربر این اختیار را می دهد تا به خصوصیات گوناگون پلتفرم موزیک کوین دسترسی مستقیمی داشته و از این طریق به تماشای ویدئو و گوش دادن به یک آهنگ بپردازد.

برخی از توکن ها برای هدف های مختلفی تولید خواهند شد، به عنوان مثال برای ارائه یک کار یا کالای فیزیکی. فرض کنید قصد دارید منزل خود را از طریق یک قرارداد هوشمند به فروش برسانید، قطعا نمی توانید از طریق فیزیکی ملک خود را در قرارداد هوشمند قرار دهید، لذا میتوانید از طریق تولید یک توکن برای ارائه ملک خود بهره ببرید.

یک مثال خوب از این نوع توکن ها، وی پاور است، این توکن قادر است، برق را از طریق قرارداد های هوشمند در شبکه بلاک چین ارائه دهد و یا این که آن را خرید و فروش کند، توکن میزان مشخصی از انرژی برق را نشان خواهد داد.


طریقه کار کردن توکن ها به چه صورت است؟

توکن ها برای برقراری ارتباط با برنامه هایی که به صورت غیرمتمرکز بر روی بلاک چین متفاوتی ایجاد شده اند، استفاده می شوند، برای این منظور می توان سیویک (Civic ) را مثال زد که از توکنی به نام CVV برای این منظور استفاده می کند.

برنامه کاربردی آن ها از کدهای رمزنگاری شده بر روی شبکه بلاک چین اتریوم بهره می برد، هدف آن ایجاد یک شیوه ارزان تر و کارآمدتر برای شناسایی نمودن هویت است، در ادامه طریقه کار توکن را مورد بررسی قرار می دهیم:

اگر شما قصد داشته باشید تعطیلات خود را در خارج از کشور بگذرانید، می بایست در مسیر و در تمامی مناطق هویت خود را اعلام نمایید، اولین مکان فرودگاه می باشد، اگر شرکت هواپیمایی که با آن به سفر می روید از سیویک پشتیبانی کند، می توانید با ثبت کد QR اطلاعات خود را برای آن ها ارسال کنید.

از طریق برنامه کاربردی سیویک می توانید تمامی جزئیات اطلاعاتی خود را به صورت مستقیم به وسیله گوشی همراه برای شرکت هواپیمایی ارسال نمایید، این اطلاعات بر روی گوشی همراه شما ثبت می شوند و به صورت مخفی و رمزگذاری شده می باشند، بدین طریق اطلاعات شما حفظ شده و سرقت نخواهند شد، تنها از طریق اثر انگشت می توانید اثبات کنید که مالک اطلاعات، شما می باشید.

در تمامی طول مسیر سفر و در نقاط گوناگون می توانید از این دستگاه استفاده نمایید، هر شرکت و یا سازمانی که برای تایید هویت از این روش استفاده کند، قادر است، از طریق بلاک چین دیتاها را مورد بررسی قرار دهد.

برای تایید هویت در این سرویس از توکن CVC استفاده می شود، این توکن ID ها را مورد بررسی قرار داده و هویت مشتری را شناسایی می کند، بعد از انجام عمل پرداخت، اطلاعات در شبکه بلاک چین حفظ و نگهداری می شود.


معنای توکن در ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

توکن در ارزهای رمزنگاری شده معانی مختلفی دارد، واژه توکن در کنار ارز رمزنگاری شده به کار می رود و ترکیب این دو واژه با هم را اصطلاحا توکن رمزنگاری شده می نامند، به عنوان مثال واحد شمارش بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین، توکن بیت کوین می باشد و یا در بلاک اتریوم، توکن اتریوم است. می توان چنین نیز گفت که ارزهای رمزنگاری شده به نام دیتاهای توکن سازی شده نامیده می شوند.

البته برخی افراد از واژه توکن برای اشاره به میزان دارایی دیجیتالی استفاده می کنند که در سایر شبکه های بلاک چینی دیجیتال قرار دارد، با وجود تمامی این معانی گفته شده، در امنیت رایانه ای و ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده، واژه توکن به معنای رشته ای از اعداد و حروف می باشد که هیچگونه دیتای واقعی در آن ها وجود ندارد، ولی به داده های حقیقی متصل می شود، ( این رشته در واقع نوعی کد نشانه گذاری شده برای دیتاهای حقیقی است) در امنیت رایانه ای به این نوع توکن ها، توکن های امنیتی نیز می گویند.

در ارزهای رمزنگاری شده، وقتی واژه توکن در یک مکان به کار برده می شود، در واقع فقط به یک توکن ارز رمزنگاری شده اشاره دارد و نمی توان واژه توکن را برای گروهی از ارزهای رمزنگاری شده به کار برد و یا این که می تواند شامل توکنی شود که در شبکه بلاک چین ارز رمزنگاری شده دیگری قرار دارد، مانند توکن ICO که در بلاک چین اتریوم قرار دارد.

هنگامی که در مورد ارزهای رمز نگاری شده صحبت به میان می آید، بهتر است، این گونه فرض کنیم که واژه توکن به عنوان کلمه ای هم معنا با ارزهای رمزنگاری شده می باشد.

و زمانی که از واژه توکن برای معنا کردن نوع خاصی از ارزهای رمزنگاری شده (مانند بیت کوین- اتریوم-لایت کوین و...) استفاده می شود، بهتر است، اینگونه تصور کنیم که در اینجا توکن به رمز پایه ای اشاره می کند، که بر روی شبکه بلاک چین ارز رمزنگاری شده دیگری مثل اتریوم قرار دارد.

و همچنین در زمانی که مبحث ما در مورد رمزگذاری رایانه و یا امنیت است، باید فرض را بر این بگذاریم که توکن یک رشته از اعداد و حروف می باشد که رمزگذاری را شرح می دهد نه یک توکن ارزشی مثل بیت کوین ( توکن بیت کوین به عنوان یک جانشین برای ارزش مطرح می شود، مثل پول)

تمامی مواردی که در این مبحث ذکر شد، صحیح می باشند، حال این سوال مطرح می شود که چرا تمامی این موارد درست است؟ به این دلیل که ارزهای رمزنگاری شده همگی توکن های دارای ارزش هستند که معمولا به عنوان دیتاهای معامله توکن سازی شده روی بلاک چین نگهداری شده اند.

حال به صورت کاملا مفید و مختصر می توان گفت که یک ارز رمزنگاری شده در رابطه با واژه توکن، به معنای کاربرد به عنوان پول با بیشتر از یک رویه است.

جالب است که بدانید علاوه بر پول می توانید هر چیزی دیگری را توکن کنید، به عنوان مثال شما می توانید توکنی را تولید کنید که بیانگر یک بخش از املاک و یا سهام باشد و پس از آن می توانید از طریق فناوری هایی که در این زمینه وجود دارد، در ارزهای رمزنگاری شده آن توکن را معامله کنید.( مثل شبکه های بلاک چین و قراردادهای هوشمند)

 • واژه توکن در معنای کلی برای دارایی دیجیتالی به کار می رود. (دقیقا در جایی که بیت کوین یک توکن ارز رمزنگاری شده است)

 • واژه توکن در وصف یک بیت واحد از بها، مورد استفاده قرار می گیرد. ( به عنوان مثال من به اندازه 10 توکن بیت کوین دارم) در این جا بها به این موضوع اشاره دارد که ارزهای رمزنگاری شده مثل دلار آمریکا، توکن های ارز- پول می باشند ( توکن ارزش و بها را نشان می دهد، ولیکن خودش از نظر ذاتی هیچگونه ارزشی ندارد.)

 • واژه توکن به این امر اشاره می کند، که ساخت، انتقال و نگهداری ارزهای رمزنگاری شده از تعدادی از رشته های اعداد و حروف رایج به عنوان توکن استفاده می نمایند. (توکن سازی به نوبه خود نوعی رمزگذاری می باشد) در معامله هایی که برای ارزهای رمزنگاری شده انجام می شوند، توکن ها در زمان ساخت تراکنش ها به وسیله اینترنت ایجاد می شوند و ارسال می گردند و به عنوان ورودی و سایر موارد ضبط شده موجود در دفتر کل شبکه بلاک چین قرار دارند.

 • گاهی نیز افراد واژه توکن را برای دارایی های دیجیتالی که بر روی پلتفرم ارزهای رمزنگاری شده دیگری تولید شده، به کار می برند، مانند توکن‌هایERC-20 اترویم، ERC-223، ERC-721 و ERC-777.

 • در جایی دیگر برای تعریف توکن، توکن های کاربردی نیز به کارمی رود، توکن های کاربردی مجموعه رشته هایی از دیتا هستند که برای توابعی در سیستم های به خصوصی به کار می روند (به عنوان مثال می توان به توکنی اشاره کرد که قابلیت دسترسی به مقدار خاصی از فضای ذخیره سازی ابری را به شما می دهد)

 • واژه توکن برای شرح دادن توکن های امنیتی نیز به کار می رود، توکن های امنیتی رشته ای از اعداد و حروف هستند که به منظور رمزگذاری و ایمن بودن رایانه به کار می روند، ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که توکن های امنیتی با توکن های ICO مبنی بر اتریوم با هم تفاوت دارند.

به صورت خلاصه میتوان گفت: توکن ها می توانند توکن هایی مانند بیت کوین با نام توکن های ارزش، توکن هایی که برای امنیت رایانه مورد استفاده قرار می گیرند، با نام توکن های امنیتی و توکن هایی که برای ارزش مورد استفاده قرار می گیرند، با نام توکن های کاربردی باشند که در تمامی موارد ذکر شده بحث در مورد یک رشته رمزگذاری شده از تعدادی حروف است و اختلاف بین انواع توکن های ارزش- توکن های امنیتی و توکن های کاربردی به اهدافی که دارند، ارتباط دارد.


نقش توکن ها در ایجاد امنیت برای رایانه

از لحاظ امنیت رایانه، توکن نمونه ای از دیتاهای رمزگذاری شده می باشد که در آن از داده الگوریتمی رشته برای جایگذاری با داده های اصلی استفاده شده است، با این عمل، حتی داده های واقعی نیز نمی توانند هیچگونه پیامی ارسال کنند، این عمل بدین معنا است که این توکن به داده های واقعی ارتباط دارد، ولیکن محتوای آن داده های واقعی نمی باشد، اکثریت سیستم های پرداخت دیجیتالی و سایر انواع آن از این توکن برای امنیت خود استفاده می کنند. مانند شرکت های Apple Pay، Square و شرکت ارزهای رمزنگاری شده.


آیا مزیت توکن سازی را می دانید؟

از طریق توکن سازی، دیتاهای حساس و اصلی به هیچ وجه ارسال و یا ذخیره نمی شوند، بلکه فقط یک عدد ایجاد شده با الگوریتم به نام توکن ارسال و نگهداری خواهد شد، لذا در دیتاهای شخصی، ارزهای رمزنگاری شده نبایستی عمومیت داشته باشند، توکن ها هرگز به صورت مستقیم بر روی بلاک چین قرار نمی گیرند و یا این که به وسیله اینترنت ارسال نخواهند شد. فقط توکن هایی که بر مبنای دیتاهای اصلی هستند، ارسال و نگهداری خواهند شد.


تفاوت کوین و توکن در چیست؟

در قسمت های بالا، معنای کوین و توکن را دانستیم و متوجه شدیم که کوین برای بلاک چین به کار برده می شود، در صورتی که توکن بر روی بلاک چین ها ایجاد می گردد.همچنین دانستیم هر کدام از آن ها در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند، کوین یک ارز دیجیتالی محسوب می شود، ولی برخی از انواع آن کاربردهای دیگری نیز دارد، مثلا برای سوخت اپلیکیشن ها- یا اعتباری برای تایید نمودن تراکنش های موجود در یک شبکه و یا برای تراکنش های توکن به کار می روند.

ولیکن توکن ها هدف دیگری را دنبال می کنند، می توان گفت که توکن ها برای انجام فرایندی مانند داشتن حق رای می باشند، ولیکن علاوه بر این می توان از توکن ها برای انجام تراکنش هایی مانند سیویک و یا حق پاداش به کاربران از طریق قابلیت هایی مانند تخفیف استفاده نمود.آخرین مطالب وبلاگ

آخرین اخبار دنیای ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی از تیم تحریریه کوین پرداز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/coinpardaz/public_html/app/views/partial/frontend/footerother.phtml on line 14